👻 Ще жодну маму не оминуло прорізування зубів у дитини 😁
Іноді воно проходить непомітно. Але іноді супроводжується болем, дратівливістю, підвищеною температурою та іншими неприємними симптомами.
Разом з педіатринею нашого центру Катериною Мельніченко розбираємося далі, які методи можна використовувати для полегшення болю, а яких краще уникати.
📌Способи, які безпечні
і допомагають ⬇️
▪️Смоктання.
Так, процес смоктання заспокоює дитину. Під час смоктання у дитини починають виділятися гормони задоволення, такі як ендорфіни, окситоцин, дофамін.
Смоктання грудей має більш заспокійливий ефект. Адже з молоком дитина отримує також серотонін та холецистокінін, що мають на дитину більш розслабляючий та знеболюювальний ефект. А також позитивно сприяють на нейропсихологічний розвиток.
▪️Іграшки для прорізування зубів.
Це безпечні та ефективні засоби для масажу ясен і зменшення болю. Важливо, щоб вони були зроблені з безпечних матеріалів і не містили токсичних речовин, таких як фталати чи BPA (бісфенол А). Кільця можна охолоджувати в холодильнику для додаткового ефекту.
▪️Холодні овочі та фрукти.
Таким же ефектом полегшення дискомфорту при прорізуванні зубів має охолоджена їжа. Найзручніші варіанти - овочі та фрукти.
І, це, мабуть, єдиний нормальний варіант використання ніблера - класти в нього охолоджені овочі чи фрукти та давати дитині для полегшення відчуттів під час дентації.
Суто як допоміжний девайс при прорізуванні, якщо дитині некомфортно тримати в руках охолоджений продукт! А не як допоміжний засіб в прикормі.
Не варто купувати ніблер заради цієї опції!
Напишіть в коментарях, якщо потрібен оновлений пост про ніблер.
▪️Масаж ясен.
Обережно масажуючи ясна чистими пальцями, ви можете зменшити дискомфорт, що супроводжує прорізування зубів. Цей метод дозволяє зняти біль завдяки механічному стимулюванню нервових закінчень у яснах.
Важливо робити масаж без примусу і ні в якому разі не через силу!
▪️Знеболювальні засоби на основі парацетамолу чи ібупрофену.
Знімають біль та дискомфорт на тривалий час - від 3 до 6+ год в залежності від інтенсивності болю.
Вони можуть бути використані в разі сильного болю, проте лише за рекомендацією лікаря і в рекомендованих дозах. Важливо пам'ятати, що засоби на основі аспірину категорично заборонені для дітей до 16 років через ризик розвитку синдрому Рея.
Прийом знеболювального може бути також способом перевірити, чи дитина плаче і погано спить вночі через дентацію, чи через інші проблеми. Наприклад, через непідходящий режим дня.
Якщо після прийому дитині стало легше і сон покращився принаймні на 3-4 год, то це може бути ознакою реального прорізування зубів. Якщо змін у якості сну не спостерігається - причиною поганого сну є не зуби.
📌Способи, які мають обмежену ефективність і безпеку ⬇️
▪️Гелі та краплі для прорізування.
Гомеопатичні краплі не мають доведеної ефективності при прорізуванні зубів. А краплі з беладонною не досліджувалися на безпеку використання у немовлят.
Багато батьків також використовують гелі для полегшення болю. Однак важливо розуміти, що у дітей активне слиновиділення. А це означає , що гелі швидко змиваються слиною і не тримаються на поверхні ясен довго.
А ще часто такі гелі містять бензокаїн. Наприклад, в США заборонено використовувати їх у дітей до 2 років без призначення лікаря через ризик розвитку метгемоглобінемії - стану, що знижує рівень кисню в крові.
Катерина зазначає: «Насправді, я би взагалі їх не використовувала через ризик легкого передозування і доволі короткотривалу дію через змивання слиною».
📌Чого уникати⬇️
▪️Засоби на основі спирту.
Уникайте використання будь-яких спиртових настоянок або розчинів для знеболення, адже вони можуть викликати серйозні проблеми для здоров’я малюка, зокрема отруєння та опіки.
▪️Солодкі або надмірно охолоджені продукти. Можливо, вам хочеться дати дитині льодяник чи заморожені продукти, однак вони можуть призвести до подразнення ясен і навіть до карієсу в подальшому.
Охолоджені гризунці та продукти - ок 👌 Заморожені - не найкращий варіант.
▪️Надмірне використання «чарівних» засобів для прорізування зубів. Деякі народні методи, як використання скипидару, меду або інших речовин, які не мають наукового обґрунтування, можуть бути небезпечними для малюка.
Що кажуть авторитетні медичні організації:
CDC, AAP та Medscape рекомендують застосовувати лише перевірені методи, такі як охолоджені кільця та знеболюючі засоби на основі парацетамолу та ібупрофену.
Важливо постійно консультуватися з педіатром, особливо якщо у дитини є підвищена температура або інші серйозні симптоми.
Не бійтеся звертатися до лікаря за порадою, якщо є сумніви!
Поділіться досвідом в коментарях, що допомагає вашому малюку полегшити процес прорізування?
І що допомагає ВАМ пережити ці періоди? 🤗
Comentarios