Сезон кліщів вже розпочався 👻
І навіть якщо ви не гуляєте на природі, але маєте домашніх улюбленців, то саме вони можуть принести додому «гостя».
⠀
Іксодові кліщі (а їх понад 900 різних видів 🥴) – переносники збудників найбільш небезпечних та поширених захворювань, таких як кліщовий енцефаліт, хвороба Лайма та ще з десяток інших.
⠀
Де кліщі чекають на вас?
Ні, вони не живуть на деревах. Але здатні підніматися по ним, щоб було зручніше падати на свою здобич.
⠀
Але улюбленим місцем все одно залишається трава та чагарники рівнем приблизно до коліна.
⠀
Жінка, яка годує груддю, має таке ж бажання відпочинку на свіжому повітрі, як і всі, проте кліщі не запитують, кого кусати🤷♀️
⠀
Питання лише одне і найголовніше - чи може мама продовжувати ГВ, якщо жінку вкусив кліщ❓
⠀
На даний момент світова медицина не має однозначних даних щодо передачі з грудним молоком бореліозу та енцефаліту.
⠀
Більшість дослідників та організацій рекомендують продовжувати годування: CDC 2017, Newman 2014, Shapiro 2014, Mylonas 2011, Cooper 2004.
⠀
В той же час існують рекомендації тимчасово перервати годування у випадку підтвердження хвороби Лайма до початку медикаментозного лікування (Hale 2017 p.582, Lawrence 2016 p.225 and p.462).
⠀
При цьому науці відомий всього один case report виявлення збудників енцефаліту та хвороби Лайма в грудному молоці. Вони датовані 1997 та 1995 роками. З тих пір жодних інших подібних ситуацій не задокументовано.
⠀
Інший важливий момент. Енцефаліт та хвороба Лайма мають тривалий інкубаційний період. Тобто жінка все одно годуватиме малька, не маючи симптомів, навіть у випадку зараження.
⠀
В той же час рекомендацій перервати годування при виявленні укусу кліщем не існує.
⠀
👉Проте є ряд моментів, яких варто дотримуватися для прояснення ситуації та майбутніх дій, оскільки симптоми захворювань можуть проявлятися з 7 по 14 день, а отже лікарі рекомендують пройти профілактику одразу після виявлення кліща…
⠀⠀
1️⃣Необхідно якнайшвидше видалити кліща.
Можна самостійно або звернутися до найближчого травмпункту.
⠀
2️⃣ Видалену комаху не потрібно здавати в лабораторію для дослідження кліщів на наявність збудників. Так само як здавати молоко на аналіз.
⠀
3️⃣ОБОВ’ЯЗКОВО звернутися до сімейного лікаря чи інфекціоніста для отримання рекомендацій щодо подальшого спостереження та профілактики хвороб у разі потреби.
⠀
Препарати, що призначають для профілактики, переважно сумісні з ГВ. Але якщо маєте сумніви – можна перевірити на сайті e-lactancia.org.
⠀
До прояснення ситуації, в залежності від того, яку мама обирає тактику, можна виконувати наступні рекомендації:
⠀
▪️продовжувати годувати груддю;
▪️грудне молоко зціджувати та пастеризувати 30 хвилин при температурі 63,5 градусів. Цей вид обробки вважається безпечним та найбільш бережним до компонентів грудного молока;
▪️кип’ятити 2 хвилини, після чого годувати ним маля.
⠀
Щеплення від енцефаліту в Києві та області можна зробити в приватних клініках або придбати препарат в аптеці (Тіковак, Тіковак джуніор) та звернутися до вашого сімейного лікаря.
⠀
Щеплення від хвороби Лайма не існує. Наразі ведеться активна його розробка.
⠀
😧А ви знали, що заразитися енцефалітом можна, якщо пити не пастеризоване або не кипячене молоко корів, кіз та овець, якщо вони заражені кліщовим енцефалітом?
⠀
Це вам ще раз нагадування про безпеку харчових продуктів. Особливо, для дітей!
⠀
Comments